Počela posebna sjednica Narodne skupštine RS-a o osnivanju entitetske agencije za lijekove

[ad_1]
Posebna sjednica Narodne skupštine bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska počela je danas u Banjaluci, a poslanici će po hitnom postupku razmatrati zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima RS-a kojim je previđeno osnivanje entitetske agencije za lijekove, javlja Anadolu Agency (AA).
Ovim zakonom osniva se agencija “kao ovlašćeni organ nadležan za oblast lijekova i medicinskih sredstava koji se proizvode i upotrebljavaju u medicini” u RS-u. Predviđeno je da sjedište agencije bude u Banjaluci, a da u svom sastavu ima kontrolnu laboratoriju i glavnu kancelariju za farmakovigilansu.
Poslanici razmatraju “Informaciju o problemima isporuke kiseonika odgovarajuće kvalitete i koncentracije propisane za lijek Javnim zdravstvenim ustanovama u RS-u za vrijeme vanredne situacije izazvane virusom korona”.
U informaciji se navodi da se imajući u vidu epidemiološku situaciju izazvanu SARS-CoV-2 virusom, zdravstvene ustanove u RS-u suočavaju sa višestrukim povećanjem ordiniranja kiseoničke terapije, jer je veliki broj pacijenata bio hospitalizovan i priključen na respiratore ili ostale vidove neinvazivne ventilacije.
Naglašava se da je pri nabavci medicinskog kiseonika polazni problem neusvajanje Esencijalne liste lijekova Bosne i Hercegovine kojom bi medicinski kiseonik bio vidljiv institucijama u entitetima kao lijek.
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS-a u septembru je zatražilo informacije od zdravstvenih ustanova o kiseoniku i dobavljačima i utvrdilo da sve bolnice i JZU UKC RS nabavljaju kiseonik od dobavljača koji nemaju dozvolu Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH za obavljanje prometa na veliko lijeka ili dozvolu za proizvodnju lijeka – medicinskog gasa.
“Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH je preduzela aktivnosti iz svoje nadležnosti i onemogućila pravnim licima koja su zdravstvenim ustanovama isporučivali kiseonik dalje obavljanje neregistrovane djelatnosti, a što je za posljedicu imalo probleme u snabdijevanju kiseonikom zdravstvenih ustanova shodno već ustanovljenom načinu isporuke, te ugrožavanje kontinuiteta pružanja zdravstvene zaštite u vanrednoj situaciji izazvanoj pandemijom virusa korona”, navodi se u informaciji.
Dodaje se da je ministarstvo u saradnji sa javnim zdravstvenim ustanovama uspostavilo saradnju sa laboratorijom Linde gas Srbija industrija gasova a.d. Bečej, da su izvršena ispitivanja kiseonika koji se koristi u zdravstvenim ustanovama, a da rezultati ispitivanja odgovaraju zahtjevima Linde standarda i važeće Evropske farmakopeje.
Kako je pojašnjeno u informaciji firme koje imaju registrovanu dozvolu za proizvodnju medicinskog kiseonika nisu u mogućnosti da obezbijede distribuciju dovoljnih količina, u bocama različite zapremine potrebne zdravstvenim ustanovama u RS-u.
Dodaje se da su ministarstvu dostavljeni prijedlozi za rješavanje aktuelne situacije u kojima se između ostalog predlaže “za vrijeme trajanja situacije uzrokovane virusom korona dozvoliti upotrebu regulatora pritiska i protoka za tehničke nemedicinske gasove”, za koje se nakon analize rizika i operativne verifikacije utvrdi da su operativni, kompatibilni za medicinski kiseonik i bezbijedni za pacijente. Osim toga predlaže se odobravanje punjenja medicinskog kiseonika u svim raspoloživim dostupnim pakovanjima – bocama koje su kompatibilne za kiseonik, po protokolima odobrenim za medicinski kiseonik.
Predložena rješenja odnose se i na saglasnosti Vlade RS-a da do uspostavljanja redovnog snabdijevanja medicinskim kiseonikom, isporuke mogu vršiti kompanije koje nemaju dozvolu za promet medicinskog kiseonika, uz potvrdu o kvalitetu za korištenje u medicinske svrhe iz referentne laboratorije, ukoliko nema dobavljača sa dozvolama za promet.
Predlaže se i da se “odobri korištenje kiseonika koji se do sada koristio u liječenju pacijenata oboljelih od COVID-19, ukoliko isti ima potvrdu o kvalitetu za korištenje u medicinske svrhe iz referentne laboratorije”.
Navodi se da je 14. oktobra održan sastanak predstavnika entitetskih institucija, zdravstvenih i drugih resornih ustanova na kojem je zaključeno da je potreban stav Narodne skupštine RS-a o ovoj problematici.
Republiku Srpsku uzdrmala je afera “Kiseonik” nakon što je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković podnio 27. septembra krivičnu prijavu protiv Radovana Viškovića, premijera RS-a i Alena Šeranića, ministra zdravlja i socijalne zaštite RS-a, Posebnom odjeljenju za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala Tužilaštva RS-a uz navode da za liječenje pacijenata u ovom bh. entitetu nije korišten medicinski, nego industrijski kiseonik, a da dobavljači nemaju potrebna odobrenja za promet kiseonikom.
Vlada RS-a uputila je Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka krivičnu prijavu protiv Stanivukovića za krivično djelo nepostupanje po zdravstvenim propisima za vrijeme epidemije, navodeći da je prouzrokovao paniku i strah i neizvjesnost kod stanovništva RS-a iznoseći lažne i neistinite tvrdnje. Osim toga Vlada RS-a uputila je krivičnu prijavu i protiv Aleksandra Zolaka, direktora Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, zbog zloupotrebe službenog položaja ili ovlaštenja.
[ad_2]
Source link
#Počela #posebna #sjednica #Narodne #skupštine #RSa #osnivanju #entitetske #agencije #lijekove