Podrška žrtvama i svjedocima nasilja sve traženija

[ad_1]
Ženska soba – Centar za seksualna prava povodom obilježavanja Europskog dana žrtava kaznenih djela organizirala je na Trgu Petra Preradovića javnu akciju naziva “Obilježavanje Europskog dana žrtava kaznenih djela – sustav podrške žrtvama u Hrvatskoj“, javlja Anadolu Agency (AA).
Cilj javne akcije je upoznati građane s mogućnostima pomoći i podrške diljem Republike Hrvatske, dostupnim uslugama žrtvama i svjedocima kaznenih djela kao i o važnosti i ulozi podrške od strane stručnih osoba.
Anamarija Drožđan-Kranjčec, voditeljica pravnog tima u Ženskoj sobi i koordinatorica Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela, istaknula je kako se ovaj dan obilježava u 17 hrvatskih županija, od njih ukupno 21.
Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela u Hrvatskoj djeluje već pet godina s ciljem osiguranja pomoći i podrške žrtvama i svjedocima svih kaznenih djela, neovisno jesu li djela prijavljena ili ne.
Najveći broj poziva upućen prema ovoj organizaciji zabilježen je zbog obiteljskog nasilja, a odmah iza toga slijedi seksualno nasilje, silovanja, bludne radnje i seksualno uznemiravanje za koje je specijalizirana Ženska soba.
Drožđan-Kranjčec je istaknula kako je od srpnja prošle godine u Hrvatskoj izmijenjen zakon i to na način da kazneno djelo seksualnog nasilja ne zastarijeva ako ga žrtva ne prijavi u roku od tri mjeseca.
„Potrebno je raditi na ostvarivanju prava žrtava kaznenih djela općenito. Imamo pozitivne pomake u odnosu na prije 10 godina, no još neke stvari i propisi nisu provedeni u praksu. Samo će osnaživanje žrtava dovesti do većeg broja prijava, ali i žrtvama omogućiti da lakše prođu kroz kaznene postupke”, kazala je Drožđan-Kranjčec.
Poručila je kako je u tu svrhu potrebno senzibilizirati i osvijestiti javnost kako u Hrvatskoj postoji besplatan sustav pravne i psihološke podrške za žrtve.
Govoreći o statistikama, Drožđan-Kranjčec je navela kako je u pet godina djelovanja Mreže podrške i suradnje više od 2.400 osoba zatražilo različite oblike pomoći i podrške pri čemu je pruženo više od 20.000 različitih oblika usluga. Od uspostave, ova mreža ima povećanje broja poziva građana, više im se obraćaju žene, a najčešće su to kaznena djela nasilja u obitelji, prekršajna djela protiv spolne slobode, prijetnje, nametljivo ponašanje, kao i imovinski delikti.
Statistika MUP-a na razini proteklog desetljeća govori da se godišnje počini oko 65.000 kaznenih djela, s tim da ih je oko 53.000 prijavljenih, navela je Drožđan-Kranjčec te upozorila na tzv. tamne brojke koje govore da na jedno prijavljeno silovanje dolazi njih 20 neprijavljenih.
Diljem Europe 22. veljače obilježava se Europski dan žrtava kaznenih djela s ciljem podizanja razine svijesti javnosti o pravima žrtava kaznenih djela.
[ad_2]
Source link
#Podrška #žrtvama #svjedocima #nasilja #sve #traženija