BIHFOTOHİSTORİJALIFESTYLENAJNOVIJE VIJESTIUMJETNOSTVijesti iz Turske

Manifestacija “Selam, ya Resulallah“: U Sarajevu otvorena izložba ”Sultanske košulje“

Izložba se sastoji od replika sultanskih košulja i košulja koje su dizajnirali turski umjetnici

 

U okviru 18. manifestacije Dani o Allahovom Poslaniku “Selam, ya Resulallah 2022.“ u Brusa bezistanu, u Sarajevu otvorena je izložba ”Sultanske košulje“, javlja Anadolu Agency (AA).

Izložba je organizirana u saradnji sa Ministarstvom kulture i sporta Republike Turkiye i Institutom “Yunus Emre“.

Autori su Ayse Vanlioglu i dr. Mehmet Vanlioglu. Umjetnici su i Esra Kizilaya, Kamile Coskun, Munire Yilmaz, Nur Yonder, Selda Kilic, Samiye Soysal, Senay Seyranli, Vasfiye Saglam, Yesegul Unal, Zuhal Polat i Ferhat Karas.

Adnan Muftarević, muzejski savjetnik i arheolog u Muzej Sarajeva, kazao je kako duži niz godina imaju dobru saradnju s Islamskom zajednicom u Bosni i Hercegovini i Institutom ”Yunus Emre“ u Sarajevu.

”Ovo je jedna u nizu od tih manifestacija koja se odvija i jedna od izložbi koja će biti ovdje dostupna našim građanima u Brusa bezistanu, našem depandansu povodom manifestacije ‘Selam, ya Resulallah’ koja se odvija već svake godine u otprilike isto vrijeme”, kazao je Muftarević.

Dodao je kako je izložba značajna jer predstavlja košulje s hamajlijama.

“To su uglavnom sultanske košulje koje su sultani nosili u vojnim pohodima ili koje su služile za njihovu, možemo reći, duhovnu i fizičku zaštitu u to doba. Ovdje se nalazi nekih 25 košulja“, kazao je Muftarević.

Izložba se sastoji od dva dijela – replika sultanskih košulja i košulja koje su dizajnirali turski umjetnici.

”Za nas je veoma interesantna jer je urađeno nekoliko istovjetnih replika od sultanskih koje se nalaze u palati Topkapi. Mogu napomenuti da su ove košulje veoma poznate u to doba, osmansko doba i izrada jedne ovakve košulje je trajala otprilike tri do četiri godine“, kazao je Muftarević.

Pojasnio je kako su izrađene od pamuka iz grada Denizli, a jedna takva se čuva u samostanu u Beču i pripadala je Merzifonlu Mustafi, velikom veziru koji je vodio Drugu opsadu Beča 1683. godine.

Jedne od značajnijih košulja koje su predstavljene na izložbi jeste ona sultana Murata IV i princa Cema.

Autor izložbe Mehmet Vanlioglu kazao je kako osam godina se bave izradom ovih košulja.

Dodao je kako je ovo deseta izložba, odnosno četvrta u inostranstvu.

Pojasnio je kako su ovo košulje koje su seldžučki i osmanski sultani nosili ispod odjeće i oklopa u tadašnje vrijeme. Na sebi imaju ispisane ajete i hadise, odnosno dove pa su bile jedan vid zaštite za one koji ih nose.

”Ovo su replike, a originali se nalaze u palati Topkapi u Istanbulu. Ima i onih koji su naš dizajn. Nemaju određenu funkciju osim da štite od hladnoće i toplote, ali su ujedno i bile svojevrsna duhovna zaštita i davale motivaciju onima koji ih nose“, kazao je Vanlioglu.

Mehmet Akif Yaman, direktor Instituta ”Yunus Emre“ Sarajevo, kazao je kako se u rebiul- evvelu, mjesecu kad je rođen Poslanik Muhamed a.s., održava niz aktivnosti, a jedna od njih je i manifestacija ”Selam, ya Resulallah“.

“Mi kao institut svake godine nastojimo podržati ovu manifestaciju. Danas smo tu povodom izložbe sultanskih košulja. U Turkiye je održana nekoliko puta, a u inostranstvu četvrti put“, kazao je Yaman.

Zahvalio je i Islamskoj zajednici u BiH, turskom Ministarstvu omladine i sporta, ali i Ambasadi Turkiye u Sarajevu na podršci u organizaciji ovog programa.

Glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Sarajevo Abdulgafar ef. Velić kazao je kako saradnju posebno intenziviraju tokom manifestacije “Selam, ya Resulallah“.

“Mi u našoj manifestaciji, 18. po redu imamo brojne aktivnosti, različita predavanja, druženja, okrugle stolove, promocije, tribine, druženja s mladima, mektebskom djecom, izložbe i tako dalje. Međutim, ova izložba i aktivnost ima svoju posebnost“, kazao je Velić.

Dodao je kako će se truditi da i u narednim danima intenziviraju aktivnosti, koje će privući i mlade.

Izložbu je moguće posjetiti do 11. oktobra 2022. godine, a ulaz je slobodan.

Manifestacija je počela 3. oktobra i traje do 23. oktobra. Večeras će biti održana i promocija prijevoda Kur’ana: ”Kur’an s prijevodom Nurke Karamana“.

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Translate »

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker