Digitalizacija utjecala na istraživačko novinarstvo

[ad_1]
Učesnici Tursko-afričkog medijskog samita, koji se održava u Turkiye, imali su priliku razgovarati o digitalizaciji medijskog sektora i problemima s kojim se taj sektor susreće.
Novinari iz Turkiye, Namibije, Gvineje i Senegala imali su priliku govoriti na panelu ”Novinarstvo pod digitalnom opsadom“, organiziranom u okviru dvodnevnog samita koji se pod pokroviteljstvom Direktorata za komunikacije održava u Istanbulu.
Manifestaciji povodom 25. maja – Dana Afrike pored 80 novinara prisustvuju i diplomate, predstavnici javnih institucija, akademici, privatnog i nevladinog sektora iz 45 afričkih zemalja.
– Na vijest se ne ulaže vremena kao ranije –
Pomoćnik urednika Odjela Anadolu Agency (AA) Fact-check desk Omer Faruk Gorcin kazao je kako se vijesti sve više preuzimaju putem društvenih medija, umjesto radija, novina i televizije kako je to ranije bilo.
Istakao je kako su društveni mediji postali primarni izvor vijesti, a sve je izraženija zloupotreba informacija u korist pojedinih grupa, država i kompanija.
”Zbog toga je i proizvodnja vijesti poprimila drugačiji oblik. Novinari više ne mogu na jednu vijest potrošiti vremena kao ranije. Više se ni novca za vijest ne može izdvajati kao ranije“, mišljenja je Gorcin.
U svom obraćanju uputio je i kritike.
“Ovo je postala trka i ne samo da se ne troši toliko vremena za istraživanje i posvećivanje radu, nego je to postala i praksa ‘plasirajmo što privlačniji sadržaj’, ali naravno to je, i s aspekta novinara kojima je promijenjen posao, ali i s aspekta novinara koji žele kvalitetno odraditi posao, doveo do toga da idu u različitim pravcima“, rekao je Gorcin.
Smatra kako se novinari trebaju više posvetiti individualnim obukama.
”Sada zasićenost informacijama i dezinformacije utiču na sve. Zbog toga očekujemo da obučeni ljudi, koji imaju mogućnost da suzbiju zagađenost informacijama i dezinformacije prije nego što se prošire, kao i novinari budu prisutniji“, rekao je Gorcin.
Govorio je i o elementima koji se tiču etike.
”Zbog toga što su se oni koji prave video, prave sadržaje ili čak i samo napišu tweet od 280 karaktera, počeli smatrati novinarima, a ne rade ni za koju instituciju, nemaju ni strah od odgovornosti“, rekao je Gorcin.
Podsjetio je kako je u sklopu Anadolu Agency oformljen Fact-check desk.
”To je zapravo ono što želimo uraditi. Da li se može snositi odgovornost? Nastojimo analizirati izvore vijesti, ko su ti koji su plasirali vijest ili da li su iza njih interesne grupe, te informacije podijeliti s čitaocima“, rekao je Gorcin.
– Ozbiljan udarac na istraživačko novinarstvo –
Ronelle Mathilda Rademeyer, urednica lista ” Republikein” iz Nambije, kazala je kako je digitalizacija ostavila trag na tradicionalno novinarstvo, smanjen prihod štampanih medija, a mnogi kvalitetni novinari prestali su se baviti tim poslom.
Dodala je kako se s digitalizacijom brzo počele širiti i dezinformacije.
”Digitalizacijom je istraživačkom novinarstvu zadat ozbiljan udarac. Kontekst i dubina su izgubljeni. Fizičko i mentalno zdravlje novinara je ugroženo“, rekala je ona.
Govorila je i o cyber nasilju.
”Pojedine naše novinarke su primale prijetnje smrću od protivnika vakcinacije. Bili smo primorani ograničiti vijesti kako bismo spasili živote kolegica“, kazala je Rademeyer.
Generalna direktorica Radio-televizije Senegala Seynabou Diop ističe je kako Senegal i dalje daje važnost printanom emitovanju te da ne žele biti pod digitalnom opsadom.
”Međutim, moramo ići u korak s digitalizacijom”, mišljenja je Diop.
Dodaje kako je za novinare najvažnija pouzdanost i povjerenje te da je digitalizaciju potrebno oblikovati u skladu s tim.
Lamine Guirassy, osnivač medijske grupe Hadafo iz Gvineje, kazao je kako je u Gvineji 2012. počeo proces novog novinarstva koji se širi putem interneta.
”Danas mladi koji ne žele koristiti radio ili televiziju, putem interneta mogu brzo doći do vijesti“, kaže Guirassy.
Ukazao je na značaj opreza i svjesnosti u digitalnom svijetu te da se informacije odmah plasiraju u medije što se može smatrati prednošću, ali i da je sve veći utjecaj bloggera, influencera i društvenih medija.
[ad_2]
Source link
#Digitalizacija #utjecala #istraživačko #novinarstvo