Dodik: Nismo spremni na bilo kakve ustupke, bezbjednosna situacija stabilna

Predsjednik RS je na platformi X naveo kako je vidljivo je da je SIPA smanjila aktivnosti na prostoru entiteta
Nismo spremni na bilo kakve ustupke i odbijamo sve što nije u izvornom Dejtonskom sporazumu, političku krizu nije izazvao SNSD, imamo mogućnost da nosimo politički proces i treba poništiti nametnuta rješenja nezakonitog pojedinca, izjavio je u petak predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik, prenosi Anadolu.
“Bezbjednosna situacija u Republici Srpskoj je stabilna. Nema bezbjednosnih izazova, osim što smo primijenili veći broj saobraćajnih nesreća”, naveo je on nakon sjednice stranačkih organa u Banjoj Luci.
Dodik je na platformi X naveo kako je vidljivo je da je SIPA smanjila svoje aktivnosti na prostoru Republike Srpske.
“Pozdravljamo i javne rasprave o novom Ustavu koje se obavezuju širim Srpske. Smatramo da je dobrodošla inicijativa o referendumu, koji bi trebalo da ponudi stvarni legitimitet i snagu novom dokumentu”, naveo je i dodao:
“Srpska se ne može osloniti na krnji Ustavni sud BiH i zato on propada kao institucija i nametnut je za interes sarajevske čaršije. SNSD smatra da treba održati konstruktivne sastanke sa svim lokalnim zajednicama u Srpskoj i ponuditi rješenja na terenu. Već smo obišli dio opštine, a slijede i sve druge.”
Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt jučer je donio odluku da obustavi sva budžetska sredstva za finansiranje političkih stranaka SNSD i Ujedinjena Srpska na svim nivoima vlasti.
– Kriza u BiH –
Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika entiteta RS Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti entitetskog predsjednika, zbog “nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH”.
Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine. Osumnjičeni su za krivično djelo “napad na ustavni poredak” nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.
Sud BiH ranije je prihvatio prijedlog državnog Tužilaštva o raspisivanju međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, koji se terete za krivično djelo “napad na ustavni poredak”. Interpol nije raspisao međunarodnu potjernicu, a Sud BiH je zatražio reviziju te odluke.
Dodik je u međuvremenu više puta prelazio granicu Bosne i Hercegovine radi putovanja u inostranstvo.