Evropska komisija očekuje od BiH da ubrza usklađivanje propisa sa Zajedničkom poljoprivrednom politikom EU
Evropska komisija je pozdravila usvajanje Strateškog plana za ruralni razvoj BiH za period 2023-2027. i pozvala bh. vlasti da intenziviraju napore na njegovom provođenju
Na osmom sastanku Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između Evropske unije (EU) i Bosne i Hercegovine, koji je održan danas u Sarajevu, članovi dvije delegacije razmijenili su podatke o trgovini poljoprivrednim proizvodima, ribom i ribljim proizvodima, kao i najnovije informacije vezane za poljoprivrednu politiku EU i događanja u poljoprivrednom sektoru BiH, javlja Anadolu.
Evropska komisija je pozdravila usvajanje Strateškog plana za ruralni razvoj BiH za period 2023-2027. i pozvala bh. vlasti da intenziviraju napore na njegovom provođenju, te da ubrzaju aktivnosti u cilju usklađivanja sa Zajedničkom poljoprivrednom politikom EU.
Od BiH se očekuje da harmonizuje mjere podrške poljoprivredi u cijeloj državi koje nisu usklađene sa zakonodavstvom EU, uspostavi agenciju za plaćanje i integrisani administrativni i kontrolni sistem (IACS) i ubrza pripreme za provođenje poljoprivrednog popisa, objavila je Direkcija za evropske integracije BiH (DEI).
Na sastanku se razgovaralo i o novoj Uredbi koja se odnosi na oznaku geografskog porijekla za hranu, vino i alkoholna pića i usvajanju zakonodavstva o politici kvalitete na nivou države koje će biti usklađeno s propisima EU. Potrebno je, također, pripremiti i usvojiti podzakonske akte u svrhu efikasne primjene Zakona o organizaciji tržišta vina u BiH.
Predstavnici Evropske komisije su pozvali vlasti u BiH da donesu zakon o organskoj proizvodnji na državnom nivou, da izgrade pouzdan i održiv sistem registracije i vakcinisanja životinja, kao i sistem praćenja i nadzora u suzbijanju bolesti životinja.
“Bh. vlasti trebaju uskladiti zakonodavstvo s najnovijim propisima EU u oblastima sigurnosti hrane, veterinarske i fitosantirane politike, naročito u pogledu zakona o hrani, zdravlju životinja i bilja, te ojačati lanac kontrole i unaprijediti insitucionalne i administrativne kapacitete, uključujući inspekcijske službe i nacionalne referentne laboratorije”, navodi se u saopštenju.
Članovi dvije delegacije su razgovarali i o harmonizaciji ribarstvene politike u cijeloj zemlji i usklađivanju s pravnom stečevinom EU, te o pripremi cjelodržavne strategije za ribarstvo i akvakulturu.