Gradimo poštovanje žene kao bogomdanog bića

[ad_1]
Shodno islamskim principima mira i ravnopravnosti među ljudima bez ijednog izuzetka, Islamska zajednica Srbije odlučila je da bude jedan od stubova koji grade most tolerancije i poštovanja žene kao uzvišenog, bogomdanog bića, izjavio je večeras muftija beogradski Mustafa Jusufspahić, javlja Anadolu Agency (AA).
On je na Okruglom stolu povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama održanom u Bajrakli džamiji rekao da žena zauzima posebnu ulogu na ovom svetu, ali i naveo da smo, nažalost, vrlo često svedoci nipodaštavanja njene figure.
Ukazao je i da smo vrlo često nesvesni tereta koji u nazadnom i necivilizovanom svetu žena nosi na plećima, a neretko i kao društvo slepi na probleme s kojima se suočava.
Upozorio je da u brojnim slučajevima žena prećutno pati i svakodnevno podnosi nepravdu i nasilje, u vidu fizičkog ili psihičkog zlostavljanja, i nema podršku okoline što dovodi do osećanja odbačenosti, a potom se miri sa sudbinom i nastavlja da samu sebe obezvrednjuje.
Stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Srbiji Fransoaz Žakob istakla je da do nasilja često dovodi neravnopravnost, ali da su važni i stavovi koji se prenose s generacije na generaciju i ukazala da je primetno da dečači od malih nogu vide da je potpuno prihvatljivo kontrolisati žensku osobu i odrastaju u uverenju da imaju pravo da kontrolišu svoju sestru.
Dodala je i da su majke i bake takvih dečaka kontrolisane i upozorila da je uverenje o opravdanosti kontrole nad ženama nešto što se prenosi sa generacije na generaciju, i što se u dečacima ukorenjuje još od rane mladosti.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić naveo je da s jedne strane postoji deklarativno izjednačavanje žena s muškarcima, čak i pokušaja da se to leksički uredi, a da s druge strane žene, pogotovo samohrane majke, trpe konstantno nasilje koje ne mora biti samo psihičko i fizičko, već i ekonomsko.
On je naglasio da društvo mora da omogući ženi koja treba da reaguje “ne na prvi šamar, već na prvi sukob” i ukazao da praksa u svetu pokazuje da se žena koja trpi nasilje sedam puta vrati u domaćinstvo dok konačno ne ode, jer ne može da se ekonomski osamostali.
Upozorio je i da žena koja trpi nasilje bukvalno projektuje na svoje žensko dete ili da i ono bude sledeća žrtva nasilja ili da mu se suprotstavlja na drugačiji, nedovoljno efikasan način.
[ad_2]
Source link
#Gradimo #poštovanje #žene #kao #bogomdanog #bića