Hvala porodici donora, bez njih ovo ne bi bilo moguće
Povodom prve uspješno obavljene transplantacije srca u Bosni i Hercegovini, koja je obavljena 4. augusta ove godine u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) svi učesnici ovog važnog projekta za bh. medicinu izrazili su zahvalnost porodici donora, jer, kako su kazali, bez njih ovaj podvig ne bi bilo moguće izvesti, javlja Anadolu.
Federalni ministar zdravstva dr. Nediljko Rimac je prije svega uputio iskrene čestitke timu KCUS-a te istakao da je uspješnom transplantacijom srca otvoreno novo poglavlje u radu transplantacijske medicine u Bosni i Hercegovini.
“Pacijentu Aldinu Hajdareviću želim dobro zdravlje i da čuva novo srce. Sve to ne bi bilo moguće bez predanog rada tima Kantonalne bolnice Zenica, najuspješnije donatorske bolnice u Federaciji BiH, koja je u proteklih deset godina ostvarila značajne rezultate. Zahvalio bih se i zdravstvenim profesionalcima koji su sudjelovali u transplantacijskom programu, posebnu zahvalnost i poštovanje upućujem obitelji donora, koji su svojom plemenitom i nesebičnom odlukom o doniranju organa drugima podarili novi život“, kazao je Rimac.
Prema njegovim riječima ova uspješna transplantacija srca označila je otvaranje novog transplantacijskog programa u FBiH i predstavlja važan iskorak u nastojanjima da se unaprijedi transplantacijski program te da građanima osiguraju kvalitetno i uspješno liječenje.
“Pokretanje programa transplantacije srca rezultat je višegodišnjeg rada na edukaciji zdravstvenih profesionalaca i osiguravanja uvjeta neophodnih za njihovu nesmetanu provedbu, to jest uvjeta prostora, opreme i kadra štop je u konačnici i rezultiralo urađenom prvom transplantacijom srca u KCUS-u. Razvoj transplantacijske medicine jedan je od prioriteta Federalnog ministarstva zdravstva i kliničkih centara“, naglasio je Rimac te pozvao građane da ne bježe od doniranja organa, a sve zdravstvene ustanove da promovišu doniranje organa, jer bez toga nema ni uspješnih transplantacija.
Prof. dr. Sabina Prevljak, v.d. direktorice Dijagnostičkih disciplina KCUS-a, istakla da je transplantacija srca najveću uspjeh za bh. Zdravstvo kao i najveći uspjeh koji su postigli do sada zahvaljujući predanom radu KCUS-a i Federalnog ministarstva zdravstva.
“Posebnu zahvalnost kada je u pitanju stručni hirurški dio dugujemo prof. dr. Nerminu Granovu sa Klinike za kardiohirurgiju. Profesor Granov je prepoznatljivo ime u svijetu kardiohirurgije i on je osobno uložio veliki trud u ispunjavanju preduslova za ovako zahtjevan zahvat. Ipak, najveća zahvalnost pripada roditeljima donora koji su nesebično, iako i sami u svom bolu usljed velikog gubitka, pružili priliku za jedan novi početak i novi život“, rekla je Prevljak.
Doktor Granov je prije svega istakao da je on samo jedan mali točak u jednoj velikoj kompoziciji koja je učestvovala u uspješnoj transplantaciji srca.
“Oko 800 profesionalaca je tokom zadnjih šest godina učestvovalo kroz svoje analize, bilo da se radi o pravnim, ekonomskim ili medicinskim. Znači to je bila kompletna logistika, od materijalne, kadrovske, opreme koja je bila potrebna da se svede u jednu nit da bi se mogla izvesti ova operacija. Operacija, kao operacija je samo završni čin, a prije toga je bilo jako puno posla od strane ministarstva, jer ovo je praktično operativni program koji je od nule, od skice doveden do toga da on može uspješno funkcionisat. Transplantacija srca dosta je specifična i jako je senzibilna, osjetljiva i kao takvu i mi smo je kada smo uradili transplantaciju čuvali u tajnosti“, rekao je Granov te istakao da je put ove transplantacije krenuo još 2018. godine sa kolegama iz Slovenije bez čije podrške ovaj posao ne bi ni bio uspješno obavljen.
Doktor Granov je posebno podvukao činjenicu da su u junu 2022. godine ispunili sve uslove i dobili dozvolu da mogu izvoditi transplantaciju srca, ali da to nije urađeno sve do sada jer nije bilo donora.
“Zato bih iskoristio priliku da se zahvalim porodici jer to su prave patriote kada vi kao pojedinac u najtežem trenutku, kada izgubite nekoga ko vam je najdraži, svojoj sredini pomognete da spasite nekoliko života. Mislim da to treba da bude poruka svima koji živimo u našoj državi“, poručio je Granov.
Pacijent kojem je transplantirano srce Almin Hajdarević imao je samo riječi hvale za osoblje na KCUS-u i naravno zahvale za donora.
“Na kliniku sam došao teško bolestan. Nisam mogao hodati, nikako se nisam mogao kretati. Uz pomoć dobrih doktora predložli su mi da ugradim, pumpa se to kaže, i ja sam pristao. U međuvremenu se desio preokret u nedjelju da se meni javio donor i sve je otišlo u drugom smjeru. Od tada sam s nedjelje na ponedjeljak, utorak već prohodao. Malo sam pun emocija, pa se gubim već, ali dobro se osjećam od prvog dana vjerujte“, rekao je Hajdarević te je dodao da je kontaktirao porodicu donora i da želi da se vidi s njima kako bi im se lično zahvalio što su mu omogućili novi život.
Source link
#Hvala #porodici #donora #bez #njih #ovo #bilo #moguće