Koja je glavna razlika danas između dizel, benzin i motora na struju?
Nije više dizel najaktuelniji smatraju sugovornici N1. Prije se gledalo to zbog potrošnje. Smatralo se da benzinci troše više nego dizel, a sad se to nekako izbalansiralo.
Sada na scenu nastupaju električni vozili, pa nema nekih pravila tu, govori Edin Mehić, profesor praktične nastave, Srednja škola za saobraćaj i komunikacije Sarajevo, automehaničar.
“U većini slučajeva za evropsko tržipte se prodaju motori sa malom zapreminom, a velikom snagom, gdje se iz male zapremine izvuče velika snaga motora, i naravno da ne može izdržati kilometraže koje mogu oni za azijsko tržišto“, ističe Mehić.
Almir Cero, inžinjer mašinske struke, BIHAMK napominje da postoji test NCAP gdje se “vidi i procjenjuje u stvarnim vrijednostima, saobraćajnim udesima, sa preklapanjima, 20 do 50 posto, mogu se vidjeti rezultati i svako vozilo dobije određene zvjezdice, da li zadovoljava ili ne, da li je podbacilo i ne.”
Gledajući kroz historiju, imali smo vozila bez puno elektronike i takva vozila su bila manje kvarljiva, jer imali ste samo mehaničke dijelove i nije se imalo šta tu pretjerano pokvariti. Sada se došlo do električnih vozila, hibrida i kombinacija motora susi i električnih motora, tako da se je normalno da se dešavaju kvarovi.
“Benzin se približio dizelu i skoro su došli jedan pored drugog. Dosta ljudi kupi vozilo bez razmišljanja o njegovoj svrsi”, ističe Cero.
Osnovni problem električnih automobila je visoka cijena, manjak subvencija i loša infrastruktura. I dok to ne riješimo, dodaje Cero, mi nećemo doživjeti taj val navale električnih vozila.
Sugovornici N1 govorili su i malom i velikom servisu, potrošnji, kvarovima, ali i najsigurnijim i najizdržljivijim automobilima.