ENERGIJALIFESTYLEMISTERIJENAJNOVIJE VIJESTIPSIHOLOGIJASVAŠTARAZDRAVLJE

Meteoropatija – da li vrijeme utječe na našu psihologiju?

 

Vrijeme nudi puno metafora za naše promjenjive umove. Vaš trenutni način rada može biti sunčan ili mračan, vaša budućnost može biti oblačna i vaše veze mogu biti olujne.

Još jedna studija u kojoj vrijeme utječe na raspoloženje rađena je na stavovima Australaca o kupovini. Istraživanje koje je u Sydneyu proveo psiholog Joseph Forgas pokazalo je da sunčano vrijeme utječe na mentalnu oštrinu ljudi. Ljudi koji su izašli iz butik-prodavnice pitani su koliko je od 10 neobičnih predmeta kojih se sjećaju, poput traktora igračaka i kasica , postavljeno u izlaznom dijelu trgovine. Utvrđeno je da se ispitanici sjećaju oko 7 puta više predmeta po sunčanom vremenu nego po oblačnom vremenu.

Ovaj je efekt u skladu s drugim nalazima istraživanja koji sugeriraju da negativno raspoloženje smanjuje pažnju i sistematičnu spoznaju. Sivo nebo također može povećati stagnaciju i “sivo raspoloženje”. U studiji pod nazivom “Oblaci dobro pokazuju” štrebere “, Uri Simonsohn otkriva da u oblačnim danima službenici za prijem na univerzitetima biraju više stavljajući veći naglasak na akademsku kompetenciju kandidata, dok u sunčanim danima više naglašavaju neakademske stavove.

S druge strane, bez obzira na sunčevu svjetlost, temperatura također može utjecati na naš um i ponašanje. Što se više udaljavate od idealne temperature od oko 20 stepeni Celzijusa, osjećati ćete se neugodnije. U studiji je utvrđeno da se stope pomoći smanjuju kada temperatura padne ispod te vrijednosti i poraste iznad te vrijednosti.

Vrijeme na razne načine utječe na našu psihologiju. Razlog za takvu situaciju nije u potpunosti objašnjen. Jedna od mogućnosti je da vremenski utjecaji na naše raspoloženje mogu biti pretežno fiziološki. Prekomjerna vrućina opterećuje naš kapacitet regulacije topline prekomjerno, uzrokujući nam nelagodu, što može rezultirati netolerancijom i razdražljivošću.

Izlaganje naše kože sunčevoj svjetlosti osigurava proizvodnju vitamina D, koji zauzvrat povećava izlučivanje serotonina u našem mozgu, uzrokujući porast našeg raspoloženja. Izlaganje jakom svjetlu koristi se kao terapijska metoda za ljude pogođene zimskom depresijom sa sezonskim afektivnim poremećajem.

povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker