Novi Sad: Opozicija blokirala ulaz u sud i tužilaštvo, intervenisala policija
Predstavnici opozicije nezadovoljni su što ni nakon 18 dana od obrušavanja nadstrešnice Železničke stanice koja je odnela 15 života, još niko od odgovornih za tragediju nije procesuiran
Opozicioni republički i pokrajinski poslanici te odbornici Skupštine grada Novog Sada, od jutros oko 7:30 časova blokirali su ulaz u novosadsku “Palatu pravde”, zgradu u kojoj su smešteni sudovi u tužilaštva i pokušali da onemoguće zaposlene da uđu na radno mesto, javlja Anadolu.
Intervenisala je policija u opremi za razbijanje demonstracija i odgurala okupljene pripadnike opozicije od ulaznih vrata u zgradu novosadskog suda te je na svoje radno mesto ušao deo zaposlenih uz glasno negodovanje opozicionara.
Predstavnici opozicije nezadovoljni su što ni nakon 18 dana od obrušavanja nadstrešnice Železničke stanice koja je odnela 15 života, još niko od odgovornih za tragediju nije procesuiran, dok se, istovremeno, u pritvoru nalazi osam uhapšenih nakon protesta na kojima je zatražena odgovornost vinovnika najtragičnijeg događaja u istoriji Novog Sada od Drugog svetskog rata.
Usledilo je višečasovno naguravanje poslanika i odbornika s policijom ispred ulaznih vrata, a na platou ispred novosadske “Palate pravde” okupili su se građani koji su došli da podrže opozicione predstavnike, kao i advokati i sudski činovnici koji su pokušali da uđu u novosadski sud.
Kako nezvanično saznajemo, ova akcija novosadske opozicije odrazila se na funkcionisanje suda, jer su otkazana pojedina ročišta, a i deo zaposlenih nije ušao na svoje radno mesto.
Reagovalo je i Ministarstvo pravde koje je u objavi na svojoj Instagram stranici saopštilo da je akcija poslanika i odbornika u Novom Sadu “nezabeleženo ometanje pravde i onemogućavanje rada suda i tužilaštva”.
“Poslanici i odbornici opozicije ne samo da onemogućavaju rad institucija, nego ugrožavaju i bezbednost tužilaca i sudija koje mora da štiti policija. Nedopustiv je njihov pritisak na rad tužilaca i sudija koji svoj posao obavljaju u skladu sa zakonom, a ne prema naredbama opozicije. Tragedija koja se desila u Novom Sadu, koja je odnela 15 života, zahteva sveobuhvatnu i temeljnu istragu. Bilo kakav uticaj na tok istrage, kao i licitiranje koliko vremena je potrebno da se utvrde odgovorni je pokušaj rušenja integriteta tužilaca institucija Republike Srbije”, naveli su iz Ministarstva pravde.
Predstavnici opozicije, između ostalog, zahtevaju puštanje svih pritvorenih nakon protesta 5. novembra te utvrđivanje i procesuiranje odgovornih za pad nadstrešnice Železničke stanice koja je 1. novembra usmrtila 15 ljudi. Dvoje teško povređenih i dalje je pod konstantnom medicinskom negom u Univerzitetskom kliničkom centru Vojvodine i u teškom su stanju opasnom po život.