Otvorena regionalna konferencija “Parlamentarna perspektiva o rodnoj ravnopravnosti”
Žene na Kosovu i dalje su diskriminisane na tržištu rada i institucije treba da rade više na rodnoj ravnopravnosti, rečeno je danas na regionalnoj konferenciji “Parlamentarna perspektiva o rodnoj ravnopravnosti i demografskoj održivosti na Zapadnom Balkanu”, javlja Anadolija.
Konferenciju organizuje Savet za održivi razvoj Skupštine Kosova, u saradnji sa Agencijom Ujedinjenih nacija za seksualno i reproduktivno zdravlje-UNFPA.
Predsednik Skupštine Kosova Glauk Konjufca rekao je da su parlamentarna perspektiva za rodnu ravnopravnost i demokratsku održivost na Zapadnom Balkanu, vitalna pitanja. On je kazao da kosovske institucije treba da preduzmu više mera za stvaranje rodne ravnopravnosti, koja je osnov života.
“Tržište rada je u prošlosti bilo mnogo neprijateljskije i ugnjetavačkije prema ženama, što im je onemogućavalo da učestvuju zbog društvene uloge koja zamišlja ženu kao zaduženu za porodicu i dom uopšte. Na sreću, u periodu u kojem živimo i zahvaljujući politici podrške prema ženama, njihovo učešće na tržištu rada je u određenoj meri poraslo, ali je, mislim, još uvek malo“, naglasio je Konjufca.
Zamenica kosovskog premijera za zajednice i ljudska prava Emilija Redžepi istakla je da se danas razgovara o dostignućima uvođenja politika prilagođenih porodici na radnom mestu. Ona je istakla da je važno razmeniti iskustva i praksu u regionu i ispitati šta sve još može zajedničkim snagama uraditi.
“To što želimo da postignemo je povezanost sa socijalno pravdom, sa rodnom ravnopravnošću, odnosno sa jednakim šansama i za žene i za muškarce. Taj cilj je povezan sa našim ispunjenjem na profesionalnom planu, ali i nas kao roditelja i povezan je sa dobrobitom naše dece. Ima veze i sa celokupnim napretkom, uključujući ekonomski razvoj”, kazala je Redžepi.
Redžepi je istakla da Kosovo ima dobar zakonski okvir kojim je uređena rodna ravnopravnost, koji propisuje rodnu kvotu za žene od 30 posto za Skupštinu Kosova i Skupštine opština. Dodala je da Kosovo ima ženu predsednicu, a i aktuelni vladin kabinet sa šest žena od ukupno 18 ministara, ima najviše žena do sada od proglašenja nezavisnosti Kosova.
Prema njenim rečima, ipak ima još mnogo toga što treba regulisati kako bi se postigla rodna ravnoteža između poslovnog i privatnog života.
Predsedavajuća Saveta za održivi razvoj u Skupštini Kosova Fatmire Kollcaku je istakla da je Vlada preduzela mere za sprovođenje rodne politike kako bi žene mogle da ostvare svoje karijere i za to je potrebno stvaranje fleksibilnih uslova za rad.
Source link
#Otvorena #regionalna #konferencija #Parlamentarna #perspektiva #rodnoj #ravnopravnosti