Pokrenut projekat psihološke pomoći deci i porodicama zbog uticaja COVID-19

[ad_1]
Na ceremoniji održanoj u dvorištu Rektorata Prištinskog Univerziteta “Hasan Prishtina” danas je pokrenuto partnerstvo između tog Univerziteta, Evropske unije i UNICEF-a, kroz projekat “Poboljšanje pristupa uslugama mentalnog i psihosocijalnog zdravlja za decu i porodice i procena digitalnog ekosistema za nastavak online učenja“, javlja Anadolu Agency (AA).
Rezultati koji se teže postići ovim projektom su jačanje kapaciteta socijalnih radnika za pružanje online usluga zaštite dece, uključujući mentalno zdravlje i psihosocijalnu podršku deci i porodicama tokom i nakon pandemije COVID-19, kao i pristup kombinovanom i kontinuiranom učenju zasnovanom na proceni potreba digitalnog ekosistema.
Rektor Prištinskog Univerziteta Naser Sahiti izjavio da predmetni projekat ima dva cilja, jačanje usluga mentalnog zdravlja za decu i porodice koje će pružati Centar za socijalni rad na Kosovu i procenu digitalne infrastrukture na Kosovu na način da se izdaju preporuke za nastavak obrazovanja, uključujući metodu on line nastave.
“Celi ovaj projekat započet je radi jačanja javnih institucija I njihovih usluga koje su sada ozbiljno dovedene u iskussenje pandemijom COVID-19. Veoma sam srećan što će predmetni projekat sprovesti Institut za psihologiju Filozofskog fakulteta našeg univerziteta. Kolege odseka za psihologiju već imaju solidnu istoriju u saradnji sa međunarodnim projektima i ovaj projekat je nastavak pozitivnih pomaka koji su zabeleženi na našem univerzitetu“, rekao je Sahiti.
Šef tima Kancelarije EU za društveni razvoj na Kosovu – Odsek za saradnju, Dario Di Benedeto rekao je da je pandemija koronavirusa uticala na društveni život, uzrokujući povećanje netolerancije i uključujući govor mržnje na društvenim mrežama.
Rekao je da u situaciji pandemije postoji potreba za postepenom promenom znanja o radu i učenju na daljinu.
“Pandemija je takođe povećala društvene nejednakosti koje su već prisutne u društvu, pogoršavajući položaj ljudi koji žive u siromaštvu i onih koji imaju ograničen pristup učenju na mreži. Deca i adolescenti danas veliki deo svog vremena provode na internetu, često bez nadzora roditelja, izloženiji riziku da postanu žrtve psihičkog zlostavljanja, poput nasilništva ili razvoja novih oblika patološke zavisnosti“, kazao je Benedetto.
Oko 2.000 dece i njihovi roditelji imaće koristi od usluga mentalnog i psihosocijalnog zdravlja kao odgovor na uticaj izazvan situacijom koju je stvorio COVID-19, uključujući male etničke grupe u zemlji.
Planirano je da istraživački projekat, koji finansira Evropska unija, traje do decembra 2022. godine.
[ad_2]
Source link
#Pokrenut #projekat #psihološke #pomoći #deci #porodicama #zbog #uticaja #COVID19