BALKANNAJNOVIJE VIJESTI

Šar-planina, dragulj Balkana i neiskorišteni turistički potencijal Kosova

Masiv Šar-planine se prostire u graničnom području triju država: u sjeverozapadnom dijelu Sjeverne Makedonije, južnom dijelu Kosova i istočnom dijelu Albanije. Planina je duga oko 80 kilometara i između deset i 20 kilometara široka

Šar-planina, u južnom dijelu Kosova, jedinstveno je pejzažno područje koje obiluje raskošnim livadama, beskrajnim pašnjacima i impozantnim vrhovima, jedan je od najvećih neiskorištenih potencijala lokalnog turizma, javlja Anadolu.

Masiv Šar-planine se prostire u graničnom području triju država: u sjeverozapadnom dijelu Sjeverne Makedonije, južnom dijelu Kosova i istočnom dijelu Albanije. Planina je duga oko 80 kilometara i između deset i 20 kilometara široka.

Prostire se između Pološke kotline i gornjega toka Vardara na jugoistoku, doline Lepenca na sjeveru i istoku, Prizrenske kotline na sjeverozapadu i Mavrovskoga jezera na jugu, a najveći dio (56 posto površine) pripada Sjevernoj Makedoniji.

U njenom masivu nalaze se mnogi vrhovi iznad 2.000 metara nadmorske visine, od toga su 43 vrha iznad 2.500 metara. Najviši je Titov vrh (2.747 metara) u Sjevernoj Makedoniji. Kosovski dio Šar-planine obuhvaćen je istoimenim nacionalnim parkom osnovanim 1986. godine, koji se prostire na 39.000 hektara.

Biogeografski i ekološki, nacionalni park Šar-planina predstavlja jedno od najvažnijih zaštićenih područja u centralnom Balkanu, čija priroda je relativno netaknuta.

Planinski vrhovi i ledenjačka jezera čine područje Šar-planine jedinstvenim krajolikom, koji obiluje mineralnim izvorima i vodenim tokovima. Pašnjaci obiluju planinskim cvijećem i ljekovitim biljem.

Listopadne šume dopiru do visine od približno 1.200 metara, do 1.700 metara prostiru se crnogorične šume, a iznad toga pojas je visokoplaninskih pašnjaka gdje je razvijeno stočarstvo, posebno uzgoj ovaca.

Svako doba godine otkriva ljepotu ovog područja na drugačiji način, ali nerijetko se desi da se u jednom danu izmijene četiri godišnja doba.

Ljepotu Šar-planine za sada otkrivaju u najvećem broju planinari te ljubitelji prirode. Čist zrak, veliki broj sunčanih dana tokom ljeta, staze, ovu planinu čine jednim od dragulja za rekretativni turizam, ali čiji potencijal kao turističku destinaciju je potrebno adekvatno istražiti.

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker