U Srebrenici naučna konferencija „Alimi Srebrenice i njihova uloga u duhovnom i društvenom životu Bošnjaka“

[ad_1]
U Srebrenici se danas u okviru obilježavanja 26. godišnjice genocida nad Bošnjacima „Sigurne zone UN-a“ Srebrenica održava naučna konferencija „Alimi Srebrenice i njihova uloga u duhovnom i društvenom životu Bošnjaka“, javlja Anadolu Agency.
Organizator konferencije je Institut za društvena i religijska istraživanja, Medžlis Islamske zajednice Srebrenica u saradnji sa Islamskom zajednicom u Bosni i Hercegovini i Institut za islamsku tradiciju Bošnjaka, a prisutnima se na otvaranju konferencije obratio muftija tuzlanski Vahid ef. Fazlović.
“Ovaj naučni skup predstavlja vrijedan doprinos memorizaciji genocida, a posebno što je planirano predstavljanje imama šehida genocida nad Bošnjacima međunarodno zaštićene zone Srebrenica u kojoj su oni suočeni s teškim i neizvjesnim prilikama obavljali izuzetno značajnu ulogu”, rekao je, između ostalog, Fazlović.
Šefko Sulejmanović, direktor Instituta za društvena i religijska istraživanja, smatra da je izuzetno važno da se govori o svim segmentima genocida, te je to jedan od razloga organizovanja naučne konferencije koja je posvećena alimima Srebrenice.
“Ova naučna konferencija održava se u okviru obilježavanja 26. godišnjice genocida u Srebrenici. O razmjerama genocida svi znamo, i svaka priča iz Srebrenice je jezivo bolna i potresna. Među ubijenima bio je veliki broj imama, odnosno uleme. Željeli smo otvoriti i rasvijetliti jedno važno pitanje ko su bili alimi Srebrenice i kakva je bila njihova duhovna i društvena uloga od osmanskog perioda, pa sve do danas”, rekao je Sulejmanović.
Prema riječima sekretara Instituta za društvena i religijska istraživanja Emira Šečića, na naučnoj konferenciji su se okupili eminentni stručnjaci sa sedam naučno–obrazovnih ustanova, a biće predstavljeno 12 referata. Šečić dodaje da je na konferenciji otvoreno „pitanje stradanja imama u genocidu i agresiji na Bosnu i Hercegovinu.“
“Imamo podatak do kojeg smo mi došli da je 27 imama ubijeno u genocidu u Srebrenici, a 18 je preživjelo genocid”, istakao je Šečić.
Radove na naučnoj konferenciji će predstaviti i Kemal Nurkić, Ferid Dautović, Sead Selimović, Senija Milišić, Izet Šabotić i Omer Zulić, Adib Đozić, Muharem Omerdić, Dževad Hodžić, Zehra Alispahić, Mustafa Hasani, Alija Tabaković, Sead Seljubac, Šefko Sulejmanović i Emir Šećić.
[ad_2]
Source link
#Srebrenici #naučna #konferencija #Alimi #Srebrenice #njihova #uloga #duhovnom #društvenom #životu #Bošnjaka