NAJNOVIJE VIJESTISPORT

Zorica Hofman, generalna sekretarka Svjetske mini fudbal federacije: Mini fudbal je sport za sve

Mini fudbal je najrasprostranjeniji u Evropi, mada i drugi kontinenti ne zaostaju mnogo, istakla je Hofman

Tvrdnja da je fudbal najvažnija sporedna stvar na svetu za Zoricu Hofman nije samo puka fraza. Naime, ova Novosađanka generalni je sekretar Svetske federacije mini fudbala (World Minifootball Federation – WMF), a pre toga takođe je bila na poziciji generalnog sekretara Međunarodne federacije američkog fudbala (International Federation of American Football – IFAF). Iako sa adresom u Novom Sadu, njeni poslovi vezani su za organizaciju na svetskom nivou, pa i putovanja ne samo u druge zemlje, već i na druge kontinente. Biti dama u, naoko, muškim sportovima za Zoricu predstavlja izazov, ali i da brani čast nežnijeg pola u ovim sportovima, javlja Anadolu Agency.

Kako kaže Zorica Hofman, sve je počelo 2005. godine kada se obrela u američkom fudbalu.

„Prijatelj me je pozvao da mu pomognem u organizaciji jednog od prvih novosadskih klubova američkog fudbala Dukesa, odnosno Vojvoda. Spremno sam prihvatila ponudu jer sam volela sport iako tada o američkom fudbalu nisam znala gotovo ništa. Ali provodeći vreme s tom ekipom, odlazeći na utakmice, zavolela sam ga još više“, navodi Hofman.

U tom klubu bila je potpredsednica pa je već tada pobrala veliku pažnju javnosti, kao prva ženu u Jugoistočnoj Evropi koja je u američkom fudbalu.

No, kako kaže, za ovaj poziv odlučila se pre svega zbog ljubavi prema sportu i organizaciji. Zatim postaje komesar za takmičenja u srpskoj asocijaciji američkog fudbala, da bi početkom 2012. godine bila izabrana za generalnog sekretara Saveza američkog fudbala Srbije. Njen rad nije ostao nezapažen u međunarodnim okvirima pa je 2015. godine usledio poziv Međunarodne asocijacije američkog fudbala gde je postala generalni sekretar.

„Rad u jednoj takvoj organizaciji doneo mi je iskustvo o kom nisam ni mislila da ću da steknem. Ušla sam u jedan poseban svet i to na globalnom nivou. Kažu da se poštovanje zaslužuje. I mislim da to što sam žena u jednom, da tako kažem, muškom sportu nije predstavljala otežavajuću okolnost. Naprotiv. Jer rad je taj koji je najveća preporuka, a ne kog si pola“, pojasnila je Hofman.

Za tri godine rada zapažena je od Svetske federacije mini fudbala, pa je usledio poziv da pređe kod njih. Ovaj poziv prihvatila je kao novi izazov.

„Pozvali su me da se priključim njihovom timu i svojim iskustvom pomognem razvoju organizacije. Posao generalnog sekretara obuhvata organizaciju rada cele federacije i ključnih operativnih poslova. Odgovorna sam za komunikaciju sa nacionalnim federacijama, organizovanje Generalnih skupština i ostalih WMF sastanaka, organizacija svetskih kupova, nadzor rada WMF odbora“, navela je Hofman.

Dodaje da je za nju bio izazov jer je to sport u kome ima više od milion registrovanih sportista, a na amaterskom je nivou, iako ima svoje nacionalne lige, evropska i svetska takmičenja. Kaže da mini fudbal mnogi mešaju sa futsalom, dodajući da su standardi mini fudbala da se igra na veštačkoj travi i aut se, na primer, izvodi rukom, a ne nogom kao u futsalu, a i lopte su drugačije. No, ono što je najvažnije, među rekreativcima takođe se prepoznaje i ljubav i strast prema lopti i sportski i timski duh.

„Mini fudbal je sport za sve. Amaterski je i predstavlja aktivnost koja unapređuje društvene veze s obzirom na to da je rasprostranjen globalno, poboljšava zdravlje kako mladih tako i seniora, uz uključivanje svih društvenih grupa, naročito mladih“, rekla je Hofman.

Navodi i da je ovaj sport najrazvijeniji u Evropi, dok ni ostali kontinenti, naročito Amerika, ne zaostaje puno. Aktuelni svetski prvaci i u ženskoj i muškoj kategoriji su upravo sa američkog kontinenta. Reprezentativke Sjedinjenih Američkih Država su prvakinje, a fudbaleri Meksika šampioni u muškoj konkurenciji.

U regionu, kako kaže, organizovane su nacionalne lige, a tu prednjače Srbija i Crna Gora, koje su izborile i učešće na svetskom prvenstvu koje će se iduće godine igrati u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Međutim, i dame sve više učestvuju u ovoj verziji fudbala.

„Ženske lige su u ekspanziji, a kao posledica toga je i prvo odigrano Svetsko prvenstvo za zene pre dve godine u Kijevu, gde je Srbija osvojila bronzanu medalju“, kazala je Hofman.

Ipak, na mestu generalnog sekretara sporta u kome se takmiči toliko puno muškaraca je za Zoricu Hofman motiv.

„Biti žena u sportu, ne samo u pretežno muškom sportu, već u sportu generalno, je pravi izazov. Na primar odete na svetski kongres, ili krovne organizacije svih sportova i vidite koliko na rukovodećim pozicijama ima žena, a koliko muskaraca. To je odgovornost muškaraca koji se obično menadžerskih i liderskih pozicija u sportu teško odriču, toliko i da je odgovornost žena koje istrajavaju u svojoj obeshrabrenosti. A potrebna je hrabrost i jednuh i drugih, kao i mudri potezi i odluke kako bi se sport razvijao u zdravom smeru“, zaključila je Zorica Hofman.

povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker