SVIJET

Bjegunci terorističkog FETO-a sve aktivnije djeluju u Kanadi

Kanada je, nakon Sjedinjenih Američkih Država (SAD), na američkom kontinentu postala drugo najveće utočište pripadnika terorističke organizacije FETO, odbjeglih iz Turkiye nakon krvavog pokušaja puča iz 2016. u kojem su živote položili kao šehidi 253 turska građanina, javlja Anadolu.

U Kanadi djeluje veliki broj fondacija, udruženja i drugih organizacija povezanih s terorističkom organizacijom FETO, među kojima se u posljednje vrijeme posebno ističe “CenterCanada”.

Iako među pripadnicima FETO-a koji su došli u tu zemlju ima i osoba na turskoj listi terorista, kanadska administracija ne odgovara pozitivno na zahtjeve Ankare za njihovo izručenje.

– Osnovano posebno udruženje za članove FETO-a koji tek stižu u Kanadu-

CenterCanada, koja je pod kišobranom Federacija naslijeđa Anadolije (Anatolian Heritage Federation), jedna je od najistaknutijih organizacija u zemlji.

Na internet stranici za ovo udruženje navodi se da “CenterCanada je udruženje usluga za novopristigle”, a osim toga navodi se i opis kako je: “Mnogo toga, ali najvažnije je da je nada koju svaki novopristigli donosi u Kanadu prema obogaćenim, uključivim i inovativnim zajednicama”.

Na web-stranici udruženja za koju se navodi da je osnovana za članove FETO-a koji bježe iz Turkiye nakon pokušaja puča 15. jula, navodi se također: “Pomažemo novopristiglima da započnu svoj novi život u Kanadi što je lakše moguće pružajući najažurniji izvor informacija, višejezičnu web stranicu i usluge u rasponu od njihovih profesionalnih potreba do svakodnevnih potreba.”

Svi koji dođu mole da ispune formular na stranici, a pod rubrikom “pomoć” nalaze se stavke poput “potraga za kućom, obrazovanje, potreba za hranom i odjećom, pronalazak posla, zdravlje, pomoć oko dokumenata, dijalog, integracija”. Na stranici se također nude dijaloški sastanci, razgovori, šetnje prirodom, sastanci čitanja knjiga i online kursevi.

– Imena na “listi terorista” turskog MUP-a-

Nakon pokušaja puča u Turkiye 15. jula, mnogi viši rukovoditelji i članovi FETO-a u Africi i Aziji odlučili su pobjeći i “skrasiti se” u Kanadi.

Visokorangirane članove organizacije i njihove porodice, od kojih je većina u zemlju ušla zračnim putem s pravnim dokumentima, u narednim godinama nastavili su pratiti drugi članovi bjegunci.

Kako Turkiye pojačava pritisak na strukture FETO-a, kako iznutra tako i izvana, članovi organizacije koji su posljednjih godina izbjegli ilegalno odlaze u Meksiko, SAD, te u Kanadu.

Neuplitanje vlade kanadskog premijera Justina Trudeaua u strukturu FETO-a u zemlji učinilo je Kanadu “jednom od zemalja koje osumnjičenici pripadnici terorističke organizacije najviše preferiraju” unatoč dugom i opasnom putovanju.

Među bjeguncima je i Osman Ozsoy, koji se nalazi listi traženih terorista koju je objavilo Ministarstvo unutrašnjih poslova Turkiye i koji je svojom objavom na društvenim mrežama nešto prije puča priznao da je bio svjestan što će se dogoditi (15. jula 2016.)

Özsoy, koji je neko vrijeme vodio politički program na sada zatvorenoj Samanyolu TV (u vlasništvu FETO-a), rekao je, između ostalog, u svom Youtube prenosu mjesec dana prije pokušaja puča: “Recimo, volio bih da sam pukovnik, a ne profesor. Ja bih više doprinio u ovom procesu.”

Drugi bjegunac FETO-a za kojeg se zna da se nalazi u Kanadi je Cemal Karaata, koji se traži kao planer atentata na Andreja Karlova, ruskog ambasadora u Ankari. U Kanadi živi i odbjegli član FETO-a Said Sefa, koji provodi medijske i propagandne aktivnosti FETO-a. Navodi se da je Sefa, koji o organizaciji dijeli na svom Youtube kanalu, jedan od menadžera računa na društvenim mrežama “Fuat Avni”.

– Kanadska administracija pasivna, FETO organizacije aktivne

Prema dosjeima koje je Turkiye poslala kanadskim vlastima i informacijama koje je prikupila Anadolu (AA) od turskih državljana koji žive u Kanadi, udruženja, fondacije i škole povezane s FETO-om okupljene su pod krovom Anatolian Heritage Federation.

Organizacija ima velike i male strukture u gradovima kao što su Toronto, Ottawa, Montreal, Vancouver, Edmonton, Calgary, Regina i Kitchener/Waterloo.

Iako je web-stranica federacije još uvijek aktivna, povijest aktivnosti koje se dijele na stranici stara je dvije godine. Postoji 19 organizacija koje rade na različitim aktivnostima u različitim dijelovima zemlje pod krovom federacije, koja sebe opisuje kao “kanadsku nevladinu organizaciju”.

Udruženje kanadsko-turskog prijateljstva (CTFC), Institut za međukulturni dijalog,

Kanada Türkiye Dostluk Derneği (Canadian Turkish Friendship Community-CTFC), Kültürler Arası Diyalog Enstitüsü (Intercultural Dialogue Institute – IDI), Organizacija islamskog društva, Humanitarna fondacija sjeverna svjetlost, neka su od udruženja.

Kanadsko-tursko udruženje prijateljstva, koje je na vrhu liste, ističe se sa ljetnim kampovima, izletima i festivalima koje organizira udruženje, koje nastavlja svoje aktivnosti, posebice za djecu i porodice.

Važno je napomenuti da, među ukupno 19 organizacija, Institut za međukulturni dijalog (IDI) ima svoj podružnice u Torontu, u Ottawi, Montrealu, Vancouveru, Calgaryju, Kitchener-Waterloou i Regini.

Na glavnoj stranici IDI-ja navodi se da je naziv Kanadskog centra za međureligijski dijalog, koji je prvi put osnovan u Torontu 2005., 2010. promijenjen u Institut za međukulturni dijalog. Osnovan je zajedničkim naporom organizacije i sada ima 11 podružnica i regionalnih ureda u većim gradovima u pet kanadskih provincija.

Isto tako, vidi se ostale organizacije nastavljaju svoje obrazovne i ljetne aktivnosti, uključujući aktivnosti prikupljanja sredstava, nakon zemljotresa u Kahramanmarasu koji se dogodio 6. februara u Turkiye. Nema podataka koliko je prikupljena pomoć za zemljotres i gdje je utrošena.

Iako se web stranici Anadolijskog kulturnog centra Regina, jednog od postojećih udruženja na popisu federacije, koja uključuje aktivnosti organizacije u regiji Regina, ne može pristupiti, primjećuje se da web-stranica IDI Regina nije ažurirana nekoliko godina.

– Druge organizacije povezane s FETO-om u Kanadi

Osim organizacija koje dijele Anatolian Heritage Federation, postoje i druge organizacije povezane s FETO-om u Kanadi, prema dostupnim izvorima i web-stranicama koje su još uvijek dostupne.

Najistaknutiji od njih su Kanadsko-turska kulturna fondacija u Ottawi, Anadolijski kulturni centar u Montrealu, Interkulturalni centar Zodiac u Calgaryju, Nebula Akademija i Obrazovni centar Mosaic u Edmontonu.

Osim ovih organizacija, članovi FETO-a imaju mnoge kompanije i platforme društvenih medija u Kanadi. Unatoč opetovanim upozorenjima i zahtjevima Ankare, kanadska vlada do sada nije poduzela nikakve korake da spriječi aktivnosti organizacije.

S druge strane, vrijedno je pažnje da se neke vijesti o članovima FETO-a pojavljuju u nekim medijima, koji uglavnom govore o manjinama u zemlji.

Stranica Tursko-kanadske ekonomske komore, koju su 2009. u Torontu osnovali članovi FETO-a za poslovni svijet u Kanadi, također je neaktivna.

Web-stranici, koja je proteklih godina smatrana jednom od najaktivnijih struktura FETO-a u Kanadi, može se pristupiti, no postovi na stranici nisu ažurirani od 2016.

– Sve više pritužbi na vrhovni menadžment organizacije-

Prema informacijama koje je Anadolu prikupila od turskih državljana koji već godinama borave u Kanadi, pripadnici FETO-a i dalje preko meksičke granice traže azil u SAD-u, zatim u Kanadi.

Građani koji ne žele otkriti identitet napominju da je nakon događaja “17.-25. decembra” i pokušaja državnog udara 15. jula, turska zajednica u Kanadi u velikoj mjeri prekinula odnose s članovima FETO-a, a organizacija nastavlja svoje aktivnosti prema svojim članovima i Kanađanima.

Zajednica je, kako se navodi, zamrznula postojeće probleme do posljednjih predsjedničkih izbora u Turkiye, ali kada rezultat nije ispao onakav kakav su željeli, moral čak i izvršnog osoblja organizacije pao je u prazno.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.




Source link
#Bjegunci #terorističkog #FETOa #sve #aktivnije #djeluju #Kanadi

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker