BIZNEWSFILM I TVLIFESTYLENAJNOVIJE VIJESTISHOWBIZSVIJETUMJETNOST

Film ‘Barbie’ bit će prikazan na Filipinima nakon kontroverze oko karte

Na Filipinima je dopušteno prikazivanje filma "Barbie", za koji je zatraženo da bude zabranjen uz obrazloženje da administracija Pekinga "uključuje kartu s devet isprekidanih linija", pod uvjetom da je karta u dotičnoj sceni zamagljena

 

Prema izvješću Timea, Odbor za reviziju i klasifikaciju filma i televizije (MTRCB) dvije sedmice je iznova gledao film “Barbie” i razgovarao s nekim vladinim agencijama.

U pismu koje je objavio MTRCB navodi se da je Odbor procijenio sve moguće resurse kako bi donio odluku.

Objašnjavajući da “nemaju temelja zabraniti film”, MTRCB je zatražio od filmske distribucijske kuće Warner Bros samo da zamagli scenu karte koja bi se mogla pogrešno protumačiti.

Tražili zabranu filma “Barbie”

Na Filipinima su senatori zatražili da se film “Barbie” zabrani na temelju toga što “sadrži kartu s devet isprekidanih linija” koju je pekinška administracija koristila za traženje prava u Južnom kineskom moru.

Hollywoodski film “Uncharted” 2022. i animirani film “Abominable” 2019. otkazani su u zemlji zbog kontroverzne karte Južnog kineskog mora.

Vi Kien Thanh, voditelj Vijetnamskog kinematografskog odjela, također je najavio da neće licencirati film “Barbie” američke proizvodnje.

Spor u Južnom kineskom moru

Dok Kina polaže pravo na više od 80 posto Južnog kineskog mora, gdje postoje sukobi suvereniteta, s kartom koju je objavila 1947., ima sporove oko suvereniteta sa susjednim zemljama, posebno s Filipinima, uključujući Vijetnam, Bruneje i Maleziju, u regiji bogata podzemnim resursima.

Kina je kartu, koju naziva “devet isprekidanih linija”, predala Ujedinjenim narodima 7. maja 2009. godine.

Sjedinjene Američke Države, kao i zemlje u regiji, protive se izgradnji baza od strane pekinške administracije na otocima na temelju zahtjeva za suverenitet u Južnom kineskom moru.

U međunarodnoj zajednici poznat kao “Paracel” i “Spratly”, Vijetnam ga naziva “Hoang Sa” i “Truong Sa”, a Kina “Shisha” i “Nansha”.

Godine 2016. Međunarodni arbitražni sud presudio je da zahtjevi Kine za jednostranim suverenitetom u Južnom kineskom moru nemaju pravnu osnovu, uz zahtjev Filipina.

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker